Rozliczenie zysku z wynajmu mieszkania

Coraz częściej metodą na zarabianie staje się wynajem. Nie jest to tak łatwe, jak by mogło się wydawać. Oprócz odpowiednio skonstruowanej umowy warto dopilnować, by odpowiednio rozliczyć się z wynajmu z urzędem skarbowym. Niezależnie, czy mieszkanie wynajmowane jest prywatnie (na niewielką skalę, np. 2 mieszkania, czy pokoje), czy na firmę (na większą skalę, z dużym zyskiem) warto gromadzić wszelkie dokumenty związane z przychodem i kosztami podatkowymi. Jeśli do tej pory nie dokonywano rozliczeń koniecznie trzeba o tym pomyśleć, by uniknąć problemów i kar pieniężnych.

Metody opodatkowania

Do rozliczenia najmu możliwe do wyboru są:
– opodatkowanie na zasadach ogólnych (tj. 18% i 32%), które można stosować prywatnie i w ramach firmy
– opodatkowanie według stawki 19% na firmę (podatek liniowy)
– ryczałt ewidencjonowany (8,5%) dla wynajmujących mieszkania prywatnie.

To, jaką formę opodatkowania wybierzemy zależy od nas. Warto pamiętać, ze można zmienić zasady opodatkowania składając specjalne oświadczenie w urzędzie skarbowym do 20 stycznia każdego roku. Każda metoda ma swoje wady i zalety, warto więc zastanowić się, która z nich będzie dla nas najbardziej korzystna.

Skala podatkowa umożliwia odliczenia związane z np. remontami, zakupami mebli i wyposażenia, instalacji mediów, ogłoszeniami związanymi z najmem, kosztem zawarcia umowy, odpisami amortyzacyjnymi, stratami, czy podatkiem PCC itp.. Zatem jeśli w zamiarze mamy gruntowny remont wynajmowanego mieszkania, ta forma zdaje się być odpowiednią.

Ryczałt jest dobrym rozwiązaniem w przypadku wynajmu prywatnego. Jednak wadą jest to, że niema tu możliwości odliczenia z tytułu kosztów uzyskania przychodów. Zaliczki według określonej stawki, od wielkości przychodu można opłacać miesięcznie lub kwartalnie. Raz w roku konieczne jest złożenie zeznania PIT 28.

Zwolnione od podatku są dochody uzyskiwane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych w budynkach położonych na terenach wiejskich, o ile liczba pokoi nie przekracza pięciu (niezależnie od liczby łóżek). Inne przypadki wynajmu pokoi traktowane są jak działalność hotelarska i wymaga prowadzenia działalności gospodarczej. Warto pamiętać, że mieszkanie stanowiące współwłasność małżonków przeznaczone na wynajem, zobowiązuje do rozliczenia przychodu z tego tytułu u każdego z nich po połowie (Sprawdź tanie mieszkania Raków Częstochowa).

Jak ustalić dochody z najmu?

Kwota podatku do zapłaty zależy od wybranej formy opodatkowania i dochodu/przychodu. Ważne też, by do odliczeń (zwiększenia kosztów) gromadzić wszelkie dokumenty świadczące o ich poniesieniu. Im więcej – tym mniejszy podatek (na zasadach ogólnych) zapłacimy. W przypadku ryczałtu podstawę opodatkowania stanowi przychód wynikający z umowy wynajmu. Stawka podatku jest zdecydowanie niższa, ale nie ma możliwości dokonywania jakichkolwiek odliczeń. Nieotrzymany czynsz/kaucja, odstępne itd. nie stanowią przychodu, więc nie należy wykazywać ich w zeznaniu. Chyba, że wynajem jest realizowany w ramach prowadzonej działalności.

Najtańszy kredyt hipotecznySPRAWDŹ
+