Wynajem mieszkania może nie być sprawą łatwą. Na rynku jest coraz większa konkurencja, a osoby wynajmujące mieszkania mają coraz więcej wymagań. Każdy chce uzyskać jak najlepsze warunki i płacić przy tym jak najmniej. Stąd najlepiej uatrakcyjnić ofertę konkurencyjną ceną. Wynajem mieszkania wiąże się jednak z kosztami, które są praktycznie obowiązkowe. Jednym z nich jest kaucja za mieszkanie. Jest ona zwykle wymagana z góry, a jej zwrot następuje przy wyprowadzce lokatorów. Często można się zastanawiać, czy kaucja w istocie jest niezbędna. Można usłyszeć opinie, że wiele osób wcale jej nie wymaga i jakoś żyją. Nie należy jednak ulegać takiej presji, nierzadko wywieranej przez samych klientów. Kaucja jest ważnym zabezpieczeniem dla właściciela mieszkania i nienależny z niej rezygnować.
Wedle prawa kaucja za mieszkanie nie może przekraczać trzykrotnej wysokości czynszu. Najczęściej jednak osoby, które chcą wynająć swoje mieszkanie żądają równowartości miesięcznego czynszu. Jeżeli ma się szczęście można trafić na niższe kwoty, ale najczęściej dzieje się tak w przypadku mieszkań o niewysokim standardzie. Dlaczego kaucja jest tak wysoka? Wynajem mieszkania wiąże się dla jego właściciela ze sporym ryzykiem. Najczęściej nie zna on bowiem najemcy i nie wie czego się po nim spodziewać. Może trafić na osobę, która będzie niewypłacalna lub dokona w mieszkaniu dużych zniszczeń. Oczywiście nie oznacza to, że właściciel zakłada, że lokator jest złym człowiekiem. Po prostu chce się on zabezpieczyć przed ewentualnymi stratami. Jeżeli wszystko będzie w porządku, lokator dostanie kaucję z powrotem po wyprowadzce z lokalu lub po upływie danego czasu.
Oczywiście należy również uważać na nieuczciwych właściciel mieszkań i dokładnie czytać umowy. Czasem są oni bowiem tak łakomi na dodatkową gotówkę, że mogą robić problemy ze zwrotem kaucji, nawet jeżeli nie będzie ku temu podstaw.