Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania

Planując zakup mieszkania, lub domu większość osób boryka się z problemem braku gotówki na zakup takie mieszkania czy domu. Problem taki mogą jednak rozwiązać różnego rodzaju instytucje finansowe, które udzielają pożyczek na zakup mieszkania. Taka pożyczka na zakup mieszkania nazywana zwykle kredytem hipotecznym, lub kredytem pod zastaw pozwala na sfinansowanie zakupu mieszkania i spłacanie rat za poszczególne miesiące w stałym i regularnym systemie.

Jest to często jedyne i sensowne wyjście jakie mają przed sobą młode rodziny. Wynika to z tego, że wynajem mieszkań, zwłaszcza w dużych miastach jest związane z koniecznością bardzo dużych kwot. Po dodaniu do kosztu czynszu i kosztu odstępnego za takie mieszkanie suma całkowita może wynosić czasem wartość poszczególnych rat kredytowych. W takim wypadku aż prosi się, żeby zakupić mieszkanie na kredyt, ponieważ wtedy poszczególne raty, czy inaczej wpłaty płacimy po prostu na swoje przyszłe mieszkanie, a nie oddajemy innej osobie, która będzie z nas ściągała pieniądze (sprawdź kredyty hipoteczne w Częstochowie).

Na rynku działa wiele niezależnych banków i innych instytucji finansowych, które oferują takie rozwiązanie jak kredyt hipoteczny. Kredyt hipoteczny jest jednym z najtańszych pod względem prowizji dla banku i najbezpieczniejszych dla banku form udzielania pożyczki. Wynika to bezpośrednio z samej nazwy i formy tego kredytu, czyli hipoteki. Bank pożyczając pieniądze bierze w zastaw mieszkanie, które spłacamy i w przypadku, gdy nie jest możliwe zrealizowanie wpłaty na konto banku na poczet raty bank ma możliwość zabrania nam mieszkania i odzyskania części pieniędzy przez właśnie zajęcie mieszkania.

Jest to oczywiście najczarniejszy scenariusz, jaki może się przytrafić osobie, która spłaca kredyt , jednak stale trzeba brać taką możliwość pod uwagę. Kredyt hipoteczny, który zaciągniemy możemy też oczywiście spłacić wcześniej. Najczęściej banki po pewnym okresie, zwykle trzech do pięciu lat pozwalają na nadpłacenie kredytu i w ten sposób na szybsze pozbycie się zaciągnięte kredytu.

Jest to oczywiście bardzo dobre rozwiązanie i jeżeli tylko mamy możliwość spłacenia kredytu wcześniej to powinniśmy podjąć takie działania. Część instytucji finansowych, które doradzają w zakresie kredytów hipotecznych doradzają jednak, aby nie spłacać takiego kredytu, tylko pieniądze, które moglibyśmy nadpłacić lepiej przeznaczyć np. na inwestycję w obligację i tak odłożone pieniądze reinwestować.

Może to być ciekawe rozwiązanie na kredyt, jednak przed podjęciem takiej decyzji powinniśmy dokładnie się zastanowić czy takie rozwiązanie będzie dla nas opłacalne. Decyzja zarówno o wyborze banku pod kredyt hipoteczny jak również samej formy spłaty i okresu kredytowania powinna być dokładnie przemyślana. Wynika to z tego, że po podpisaniu umowy na kredyt nie ma już możliwości zmiany ustaleń wynikających z samego kredytu, a przez to przez najbliższe dwadzieścia, czy trzydzieści lat jesteśmy zmuszeni do postępowania zgodnie z założeniem ustalonym w umowie kredytowej z bankiem.

Pamiętajmy o tym zaciągając kredyt hipoteczny, aby z czasem nie wprowadzić u siebie zbyt dużego chaosu i niepewności.

Najtańszy kredyt hipotecznySPRAWDŹ
+