Rozliczenie zysku z wynajmu mieszkania

8 maja 2016

NIERUCHOMOSCI

Coraz częściej metodą na zarabianie staje się wynajem. Nie jest to tak łatwe, jak by mogło się wydawać. Oprócz odpowiednio skonstruowanej umowy warto dopilnować, by odpowiednio rozliczyć się z wynajmu z urzędem skarbowym. Niezależnie, czy mieszkanie wynajmowane jest prywatnie (na niewielką skalę, np. 2 mieszkania, czy pokoje), czy na firmę (na większą skalę, z dużym zyskiem) warto gromadzić wszelkie dokumenty związane z przychodem i kosztami podatkowymi. Jeśli do tej pory nie dokonywano rozliczeń koniecznie trzeba o tym pomyśleć, by uniknąć problemów i kar pieniężnych.

Metody opodatkowania

Do rozliczenia najmu możliwe do wyboru są:
– opodatkowanie na zasadach ogólnych (tj. 18% i 32%), które można stosować prywatnie i w ramach firmy
– opodatkowanie według stawki 19% na firmę (podatek liniowy)
– ryczałt ewidencjonowany (8,5%) dla wynajmujących mieszkania prywatnie.

To, jaką formę opodatkowania wybierzemy zależy od nas. Warto pamiętać, ze można zmienić zasady opodatkowania składając specjalne oświadczenie w urzędzie skarbowym do 20 stycznia każdego roku. Każda metoda ma swoje wady i zalety, warto więc zastanowić się, która z nich będzie dla nas najbardziej korzystna.

Skala podatkowa umożliwia odliczenia związane z np. remontami, zakupami mebli i wyposażenia, instalacji mediów, ogłoszeniami związanymi z najmem, kosztem zawarcia umowy, odpisami amortyzacyjnymi, stratami, czy podatkiem PCC itp.. Zatem jeśli w zamiarze mamy gruntowny remont wynajmowanego mieszkania, ta forma zdaje się być odpowiednią.

Ryczałt jest dobrym rozwiązaniem w przypadku wynajmu prywatnego. Jednak wadą jest to, że niema tu możliwości odliczenia z tytułu kosztów uzyskania przychodów. Zaliczki według określonej stawki, od wielkości przychodu można opłacać miesięcznie, lub kwartalnie. Raz w roku konieczne jest złożenie zeznania PIT 28.

Zwolnione od podatku są dochody uzyskiwane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych w budynkach położonych na terenach wiejskich , posiłki o ile liczba pokoi nie przekracza pięciu (niezależnie od liczby łóżek). Inne przypadki wynajmu pokoi traktowane są jak działalność hotelarska i wymaga prowadzenia działalności gospodarczej. Warto pamiętać, że mieszkanie stanowiące współwłasność małżonków przeznaczone na wynajem, zobowiązuje do rozliczenia przychodu z tego tytułu u każdego z nich po połowie.

Jak ustalić dochody z najmu?

Kwota podatku do zapłaty zależy od wybranej formy opodatkowania i dochodu/przychodu. Ważne tez, by do odliczeń (zwiększenia kosztów) gromadzić wszelkie dokumenty świadczące o ich poniesieniu. Im więcej – tym mniejszy podatek (na zasadach ogólnych) zapłacimy. W przypadku ryczałtu podstawę opodatkowania stanowi przychód wynikający z umowy wynajmu. Stawka podatku jest zdecydowanie niższa, ale nie ma możliwości dokonywania jakichkolwiek odliczeń. Nieotrzymany czynsz/kaucja, odstępne itd. nie stanowią przychodu, więc nie należy wykazywać ich w zeznaniu. Chyba, że wynajem jest realizowany w ramach prowadzonej działalności

Expander promocja 2015

Comments are closed.